Drukuj

Wydarzenia/Prasa

Investcorp sprzedaje Icopal do GAF


Powstanie Światowego Lidera Rozwiązań Hydroizolacyjnych

 

 

Kopenhaga, 25. stycznia 2016 r.

Mamy przyjemność zawiadomić, że Investcorp – światowy dostawca i menadżer alternatywnych produktów inwestycyjnych, wyraził zgodę na sprzedaż Icopal do GAF – największego producenta rozwiązań dachowych w Ameryce Północnej, za cenę odpowiadającą wartości przedsiębiorstwa około 1 miliarda EUR.

Od akwizycji przez Investcorp w roku 2007, Icopal przekształcił się w prawdziwego multiproduktowego dostawcę rozwiązań dachowych i hydroizolacyjnych oraz usług. Icopal jest powszechnie uważany w Europie za lidera w zakresie modyfikowanych membran bitumicznych, w zakresie syntetyków i płynnych produktów dachowych jego pozycja jest również znacząca i stale rośnie.

Połączenie z GAF doprowadzi do stworzenia przodującej na świecie firmy w branży dachowej i hydroizolacyjnej z 65 fabrykami na całym świecie, 6.500 pracownikami i rocznym połączonym obrotem blisko 4 miliardów dolarów w ponad 80 krajach.

Miguel Kohlmann – Dyrektor Zarządzający Grupy Icopal powiedział: “Długa tradycja innowacyjna GAF, jak również determinacja w dążeniu do najwyższej jakości oraz koncentracja na Kliencie uzupełnią mocne strony i wartości Icopal. Nasi Klienci będą czerpać korzyści ze zwiększonej skali, większego zakresu produktów i usług, rosnącej innowacyjności produktowej i niespotykanej światowej sieci dystrybucyjnej. Nasi pracownicy będą mogli skorzystać z dodatkowych możliwości, które pojawiają się w związku z pracą w ekscytującym biznesie, który staje się naprawdę globalny. Chciałbym podziękować Investcorp za niesamowite wsparcie w okresie transformacji w lidera – multiproduktowego dostawcę rozwiązań hydroizolacyjnych. Jesteśmy spokojni, jeśli chodzi o możliwości przed nami”.

Bob Tafaro – Prezes i Dyrektor Zarządzający GAF powiedział: „Mamy olbrzymi szacunek dla utalentowanego zespołu zarządzającego Icopal i witamy wszystkich pracowników Icopal w rodzinie GAF. Icopal jest europejskim liderem z ustaloną i zasłużoną reputacją i najwyższą jakością: produktów, zarządzania i ludzi. Zachęcił nas dodatkowo europejski wzrost w zakresie produktów syntetycznych i płynnych oraz strategiczna wizja zespołu Icopal w tym zakresie. Z niezrównaną pozycją w poszczególnych krajach, dystrybutorami, wykonawcami i inwestorami, Icopal jest w wyjątkowej sytuacji, aby wykorzystać możliwości stworzone przez zaplecze technologiczne – a GAF będzie służył przy tym swoim doświadczeniem i zasobami”.

Daniel Lopez-Cruz – Dyrektor Zarządzający Europejskich Inwestycji Kapitałowych Investcorp powiedział: „Świetne wyniki operacyjne Icopal, mimo trudnych warunków rynkowych, to świadectwo pozycji lidera, którą Icopal zajmuje na większości kluczowych rynków, szeroko zdywersyfikowanego zasięgu biznesowego zarówno, jeśli chodzi o zasięg geograficzny, jak i produktowy, jak również doświadczenia i zaangażowania zespołu zarządzającego. Jesteśmy zachwyceniu, że GAF docenił silne strony Icopal i nie mamy wątpliwości, że GAF będzie dla Icopal świetną platformą dla kontynuacji strategicznych celów i wzrostu”.

David Millstone and David Winter – Dyrektorzy Zarządzający w Standard Industries, spółce – matce GAF i Dyrektorzy Inwestycyjni w 40 North Management – prywatnej firmie powiązanej, powiedzieli: „Jesteśmy dumni z połączenia Icopal i GAF, dwóch liderów na ich odpowiednich rynkach przez ponad 100 lat, którzy kultywują kulturę merytokracji, jakości i obsługi Klienta oraz z pasją koncentrują się na rozwoju swoich ludzi. Oczekujemy wzajemnego wsparcia naszych najbardziej innowacyjnych pomysłów dla dobra i korzyści naszych Klientów. Wzmocniona skala i siła finansowa naszych połączonych firm stawia nas, jako lidera przemysłu dachowego po obu stronach Atlantyku i dalej. To jest pierwszy krok na drodze transformacji naszej firmy w realizacji jej wizji, aby się stać największym globalnym producentem”.

Niniejsza akwizycja oczekuje tylko na ustawowe zgody. Oczekuje się, że zostanie zamknięta w drugim kwartale 2016 r. Doradcą Investcorp w tej transakcji był Lazard & Co., Limited oraz Jefferies International Limited.

O Icopal

Icopal jest głównym dostawcą systemów dachowych i hydroziolacyjnych oraz usług, produkującym w 36 fabrykach w Europie i Ameryce Północnej. Produkty Icopal są dystrybuowane po całym świecie przez 88 biura handlowe. Obrót osiągany przez Icopal oscyluje wokół 1 milarda EUR, Icopal zatrudnia około 3,500 pracowników.

O GAF

Założony w roku 1886, GAF jest największym producentem materiałów dachowych w Ameryce Północnej, z około 3,000 pracowników i 29 fabrykami. Portfolio produktowe firmy obejmuje kompleksowe krycie dachów stromych, a także komercyjne systemy dachowe, które są wspierane przez szeroką sieć certyfikowanych firm wykonawczych. Więcej można dowiedzieć się o GAF, na www.gaf.com.

O Investcorp

Investcorp jest głównym dostawcą i menadżerem alternatywnych produktów inwestycyjnych i jest spółką publiczną na Giełdzie w Bahrain (INVCORP). Grupa Investcorp ma biura w: Londynie, Bahrainie, Nowum Jorku, Arabii Saudyjskiej, Abu Dhabi i Doha. Investcorp ma 3 obszary biznesowe: inwestycje kapitałowe, inwestycje w nieruchomości oraz globalne fundusze hegingowe. Według stanu na dzień 30 czerwca 2015 r., Grupa Investcorp zarządzała aktywami o wartości 10.6 miliardów USD (‘AUM’), włączając w to aktywa zarządzane przez osoby trzecie – menadżerów, w sytuacjach gdy Investcorp otrzymuje wynagrodzenie skalkulowane na bazie AUM. Dalsze informacje, w tym również najnowsze okresowe sprawozdanie finansowe, które szczegółowo przedstawia nasze aktywa objęte zarządzaniem, są dostępne na www.investcorp.com.

Media Contacts:

Investcorp
Firas El Amine
+973 39987838
felamine@investcorp.com

FTI Consulting
Fergus Wheeler
+44 20 3727 1233
fergus.wheeler@fticonsulting.com