Drukuj

Wydarzenia/Prasa

Icopal SA na dwóch dużych obiektach mostowych we Wrocławiu


Icopal SA na dwóch dużych obiektach – Moście Rędzińskim i Estakadzie WA-22A' we Wrocławiu

Icopal SA niedawno ukończył prace na dwóch dużych obiektach inżynieryjnych - imponującym Mości Rędzińskim oraz Estakadzie WA-22A' we Wrocławiu. Oba obiekty wykonywane są w ramach Obwodnicy Autostradowej Wrocławia.

Most Rędziński rozciągający się nad rzeką Odrą jest podwieszony do jednego pylonu, którego ramiona osiągnęły 122 metry wysokości. Obiekt w kategorii mostów żelbetowych podwieszonych do jednego pylonu jest czwarty na świecie, a w Polsce jest numerem 1 jeśli chodzi o najwyższy pylon. Długość całkowita obiektu, składającego się z dwóch estakad i mostu głównego wynosi ok. 1700 metrów. Łącznie do wykonania mieliśmy75 000 metrów kwadratowych izolacji w technologii Icopal.

 Estakada WA-22A' to drugi co do wielkości obiekt w ramach Obwodnicy Autostradowej Wrocławia, zaraz po Moście Rędzińskim. Długość tego obiektu wynosi 1595 metrów, a powierzchnia przekracza 53 000 metry. Icopal podjął się śmiałego zadania, jakim było zaizolowanie obiektu. Zobowiązaliśmy się do zaizolowania tego obiektu w terminie około 3-4 miesięcy - powiedział Marek Wolański, Menedżer ds. obiektów inżynierskich w Icopal SA. Technologia przewidywała ułożenie środka gruntującego a następnie naszej izolacji - Supermost. Wielkość tego obiektu i krótki czas realizacji spowodowały, że cale zadanie wymagało użycia specjalistycznych maszyn do układania izolacji.

 Ponieważ prace rozpoczęto zimą, obiekt został przykryty, co miało na celu podniesienie temperatury płyty pomostu na tyle, aby można było zastosować żywiczny środek gruntujący. Wymagania były dosyć surowe - temperatura podłoża miała przekraczać 10 stopni C. W tym czasie na zewnątrz temperatura wynosiła minus 10 stopni Celsjusza, dlatego też użyto wielkich namiotów i co najmniej dwudobowego ogrzewania powierzchni pomostu. Układanie samej izolacji rozpoczęte zostało wiosną i odbyło się przy wykorzystaniu dwóch maszyn, które są własnością Icopal.

 Zadanie zostało ukończone w maju. Szybkie ukończenie zawdzięczamy głównie przyjętej technologii pracy w okresie zimowym, pod namiotami, co pozwoliło nam zaoszczędzić wiele czasu na przygotowaniu i zagruntowaniu podłoża, ale przede wszystkim nasz sukces jest wynikiem zastosowania maszynowej technologii układania naszej izolacji - stwierdził Marek Wolański. Firma Icopal S.A. posiada dwie maszyny przystosowane do tego rodzaju technologii, i obie maszyny znalazły pracę właśnie na tym obiekcie. W okresie letnim i jesiennym wydajność tych maszyn sięga 1000 metrów kwadratowych dla każdej z nich. W ciągu 45 dni zdołaliśmy ułożyć około 40 000 metrów kwadratowych izolacji.

 HMA

29.07.2011