Drukuj

Wydarzenia/Prasa

Zakład Poprzeczny Icopal (ZPI)


Czy zastanawialiście się dlaczego w każdej rolce papy zgrzewalnej wierzchniego krycia po jednej stronie wzdłuż dłuższego boku jest zlokalizowany podłużny pas pozbawiony posypki gruboziarnistej o szerokości zazwyczaj od 8 do 10 cm i wykończony jedynie zwkłą cienką folią polipropylenową?

 

Odpowiecie: „Cóż za pytanie? – przecież to oczywiste – służy do wykonywania zakładu podłużnego papy podczas jej układania na dachu”.

 

 

ZGODA - Przyzwyczailiśmy się przez kilkanaście lat,  w ciągu których papy zgrzewalne są obecne na polskim rynku, do obecności podłużnego pasa pozbawionego posypki. Jest dla wszystkich oczywiste, że znakomicie ułatwia on wykonywanie szczelnego zakładu podłużnego poszczególnych brytów papy na połaci dachowej. Chyba nikt nie wyobraża sobie papy wierzchniego krycia bez takiego pasa.

 

Pamiętam kilka lat temu, że wskutek błędu produkcyjnego Icopal S.A. sprzedał klientowi kilka rolek papy wierzchniego krycia pozbawionej owego podłużnego pasa – po prostu cała szerokość rolki pokryta była gruboziarnistą posypką mineralną. Reakcja Klienta była natychmiastowa – reklamacja. Dekarze nie chcieli  wykonywać podłużnego  zgrzewu papy na takich „felernych” brytach papy – przecież zdawali sobie sprawę, że na szczelność pokrycia dachowego będą musieli wystawić gwarancję a bez owego pasa wystawienie jej  jest bardzo ryzykowne. Klient miał oczywiście rację  - natychmiast dostarczono mu pełnowartościowe roki pap.

 

Czyli dla wszystkich dekarzy jest absolutnie jasne i bezdyskusyjne, że podłużny pas papy pozbawiony posypki znakomicie ułatwia wykonywanie samego zgrzewu podłużnego, sprawia, że nie trzeba „marudzić” wtapiając posypkę w bitum, a przede wszystkim, że szczelnośś zakładu podłużnego jest  bardzo łatwa do osiągnięcia. A przecież to właśnie szczelność pokrycia jest jego NAJWAŻNIEJSZĄ cechą użytkową.

 

Skoro tak to dlaczego w taki właśnie sposób producenci nie wykańczają zakładu poprzecznego pap zgrzewalnych? Przecież gdyby na końcu każdego brytu papy na pasie o szerokości np. 10 cm nie było posypki gruboziarnistej to wykonywanie zakładów poprzecznych byłoby o wiele prostsze i pewniejsze?

  

Fot1. Zakład poprzeczny papy wierzchniego krycia był do tej pory, ze względów technologicznych w całości pokryty posypką gruboziarnistą. Aby prawidłowo (szczelnie) wykonać zakład poprzeczny na dachu,  należało rozgrzać pas papy o szerokości ok. 12 cm , następnie za pomocą rozgrzanej szpachelki wtopić posypkę w bitum i dopiero na tak przygotowany zakład poprzeczny zgrzać koniec drugiego brytu papy. Jedna operacja wykonania zakładu poprzecznego trwała ok. 3 minut. 

 

Odpowiedź jest bardzo prosta: Otóż producenci pap po prostu nie umieją tego robić. Choć może bardziej prawidłowe byłoby stwierdzenie :”nie umieli tego robić”.

Ze względów czysto technologicznych związanych ze sposobem produkcji papy na liniach technologicznych wykonanie poprzecznego pasa papy na końcu każdej rolki było do tej pory po prostu niemożliwe a w każdym razie nikt z producentów nie wpadł na pomysł w jaki sposób tak zmodyfikować linię produkcyjną aby wreszcie stało się to możliwe.

Icopal rozpoczął prace na tym trudnym problemem właściwie w momencie rozpoczęcia produkcji pap zgrzewalnych. Wydawało się oczywiste, że  taki zakład na końcu każdej rolki papy po prostu musi być. Skoro wykonujemy specjalnie przygotowany zakład podłużny, to chcąc zachować konsekwencję musimy klientom dostarczyć papę, która na swoim końcu będzie miała zakład poprzeczny również wykończony w taki sam sposób. 

Zadanie okazało się niesamowicie trudne. Następowały kolejne próby zakończone niepowodzeniami. Wydano na rozwiązanie tego problemu ponad 100 milionów Euro! a prace trwały 17 lat. W końcu Icopal jako pierwszy producent pap na świecie stworzył papy z zakładem poprzecznym pozbawionym posypki mineralnej!

 

 

 

 

Fot 2. Linia produkcyjna podczas prób technologicznych stworzenia Zakładu Poprzecznego Icopal (ZPI). Na końcu zakładu jest wąski pasek (ok. 5 mm) z posypka mineralną. W ten sposób mamy pewność, że szerokośc Zakładu Poprzecznego Icopal jest zawsze odpowiednia i powtarzalna.

 

Co konkretnie daje „fabrycznie” przygotowany zakład Inwestorom?

 

Zainteresowanych osób, które odniosą konkretne korzyści jest więcej: to inwestorzy, inspektorzy nadzoru oraz przede wszystkim dekarze.

 

Dla Inwestora najważniejsze jest oczywiście, że poprawi się szczelność dachu – najwięcej przecieków na dachach wynikało właśnie z nieszczelności pokryć papowych na zakładach. Nie będzie trzeba w przyszłości wykonywać napraw dachów i usuwać nieszczelności.

 

Korzyści odniosą również osoby nadzorujący prace na dachach a więc inspektorzy nadzoru. Powtarzalna szerokość zakładu poprzecznego daje pewność, że wszystkie zakłady na dachu będą miały standardową szerokość a wszelkie zmiany ich szerokości będą bez trudu widoczne na powierzchni dachu i bardzo łatwe do zlokalizowania. Inspektorzy nie będą mieli już żadnych wątpliwości dotyczących sposobu wykonywania zakładów poprzecznych a w szczególności wtapiania posypki.

 

 

 

 

Fot.3 Do prawidłowego wykonywania zakładu poprzecznego ZPI potrzebne są oprócz palnika gazowego jedynie ciężki wałek dociskowy (praca dekarza podczs zgrzewania zakładu odbywa się w pozycji wyprostowanej) oraz nóż dekarski.

 

Najwięcej korzyści z zakładów poprzecznych pozbawionych posypki odniosą jednak dekarze. Dzięki nowym zakładom praca stanie się o wiele prostsza i bardziej ergonomiczna. Zwiększeniu ulegną wygoda i komfort pracy. Dekarze nie będą musieli setki razy w ciągu dnia pochylać się nad wykonywanymi zakładami poprzecznymi. Zaoszczędzą nie tylko czas ale i również sporą ilość gazu, którego nie będzie potrzeba zużywać do wtapiania posypki w bitum.

 

 

 

 

Fot 4. Po odcięciu narożnikowego fragmentu brytu papy (tak zwanego „psiego ucha”) następuje zasadnicze zgrzewanie z użyciem ciężkiego wałka dociskowego . Tak jak zawsze, konieczne jest uzyskanie pełnego wypływu masy asfaltowej o szerokości ok. 1 cm.

 

Icopal S.A. z początkiem nowego sezonu dekarskiego 2010 rozpoczął produkcję dwóch typów pap z zastosowaniem ZPI. Są to papy Termik Top 5,2  Szybki Syntan SBS oraz Extra Wentylacja top 5,2 Szybki Syntan SBS . W następnych miesiącach Zakład Poprzeczny Icopal wprowadzony będzie na pozostałych typach pap zgrzewalnych wierzchniego krycia.

 

 

 

 

Na koniec zacytuję wypowiedź własciciela firmy budowlanej, którego pracowników poprosiliśmy o przetestownie pierwszej próbnej partii rolek pap z wykonanym nowym zakładem poprzecznym fabrycznie pozbawionym posypki:

 

 

 

 

 

Inz. budownictwa Ryszard Wasilewski

Własciciel Zakładu Budowlanego i Dekarskiego, Łask,

zatrudnia w podwykonawstwie ponad 200 osób,

z budownictwem zwiazany od ponad 25 lat,

w tym praktyka w Niemczech i Holandii.

 

„...zgrzewy wzdłużne w papach, wolne od posypki są przygotowywane od lat przez wszystkich producentów na całym swiecie i jest pełna swiadomość konieczności takiego rozwiazania. Dlatego papy produkowane również z zgrzewami poprzecznymi bez posypki, nie budzą jakichkolwiek watpliwości. Wręcz przeciwnie, moi dekarze od lat czekali na takie rozwiazanie...”

 

 

Myślę – jestem pewien , że Zakład Poprzeczny Icopal stanie się tak samo oczywisty jak stosowany  od dziesięcioleci tradycyjny zakład podłużny i wyznaczy nowe standardy w produkcji pap zgrzewalnych.

 

Szczegóły dotyczące nowego zakładu poprzecznego , w tym bardzo ciekawe filmy i zdjęcia są  dostępne na stronie www.zgrzewpoprzeczny.icopal.pl

 

Grzegorz Gładkiewicz
Doradca Techniczny
ICOPAL S.A.