Drukuj

Wydarzenia/Prasa

IV Weekend Serc


Zduńska Wola, 25-27.04.2008

Już po raz czwarty zjechali do Zduńskiej Woli uczestnicy Ogólnopolskiego Zjazdu Dzieci i Młodzieży po Przeszczepach Serca. I tak samo, jak w trzech ubiegłych latach, również i tym razem Icopal włączył się w organizację tego spotkania. Zaproszenie Agnieszki i Jakuba Klemżyńskich, właścicieli hotelu Biesiada, przyjęło kilkanaście dzieciaków, którym los dał w życiu drugą szansę. O tym, że warto było zorganizować to przedsięwzięcie, świadczyły zadowolone usmiechy dzieci i pozjazdowe echa w prasie, radio i telewizji.

4 grudnia 1967 roku zaskoczony świat dowiedział się, że dr Christian Barnard przeprowadził w Kapsztadzie udaną transplantację serca. W Polsce pierwszą próbę przeszczepienia serca przeprowadził w Łodzi w dniu 4 stycznia 1969 roku profesor Jan Moll. Dopiero jednak w połowie lat osiemdzisiątych ub. wieku, w Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii (obecnie Śląskie Centrum Chorób Serca), zespół prof. Zbigniewa Religi rozpoczął pisanie współczesnej historii polskiej transplantologii. W zespole tym znalazł się m.in. dr Marian Zembala - odznaczony Orderem Uśmiechu podczas II zduńskowolskiego Zjazdu Dzieci i Młodziezy po Przeszczepach Serca.

W ubiegłym roku w Polsce wykonano 64 transplantacje serca. W kolejce po nowe serce, wg danych na koniec paździenika ub.r., czeka 223 pacjentów. Według polskiego prawa każda osoba zmarła może być potencjalnym dawcą tkanek i narządów do przeszczepienia, jeżeli za życia nie zgłosiła sprzeciwu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów (informacje na www.poltransplant.org.pl)

 

Maciej Pol zaprosił uczestników zjazdu do swego Teatru Iluzji w Łęczycy
 
Zduńskowolscy motocykliści zabrali dzieciaki na przejażdżkę po mieście