Drukuj

Porady eksperta

Filtr
Słowa kluczowe 
Filtr ułatwi Ci wyszukiwanie odpowiedzi na tematy, które już były omawiane.
Wpisz szukane słowo i filtruj

1 z 12  > >>

Witam
Pracuję w Firmie P. (sieć PSB - przyp.tdr), nasz klient zakupił u nas Siplast Primer i po zagruntowaniu fundamentów z zewnątrz zagruntował sobie również fundamenty wewnątrz budynku - w piwnicy i unosi się tam straszny smród. Proszę mi odpowiedzieć czy jest szansa, że te rozpuszczalniki po jakimś czasie mu odparują i ile to może trwać?
Pozdrawiam
Joanna

Szanowna Pani Joanno,
rozpuszczalnik wchodzący w skład preparatu Siplast Primer Szybki Grunt SBS jest rozpuszczalnikiem bardzo lotnym. W warunkach letniej pogody całkowicie odparowuje z zagruntowanej powierzchni już po upływie max 2 godzin. Sytuacja, która się zdarzyła, potrwa krótki okres czasu. Zalecam intensywne wietrzenie pomieszczeń. W warunkach pomieszczenia piwnicznego (zimniejszego, niewentylowanego, zapach rozpuszczalnika może sie oczywiście unosic dłuższy okres czasu - wszystko zależy od temperatury pomieszczenia, wilgotności i intensywności wentylacji.
Zakładam, że Klient stosował wewnątrz tylko Siplast Primer i nie używał dodatkowo innych typów mas bitumicznych (lakierów) na mniej lotnych rozpuszczalnikach.

Zastosowałem Wasz system Bezpieczny Fundament. Zewnetrzną ścianę fundamentową mam zabezpieczoną w następujący sposób : 1 x siplast primer szybki grunt SBS, 1 raz w pionie papa fundament szybki profil SBS , na to chcę przykleić styropian ekstrudowany o grubości 6 cm. Papa na spoinach ma częściowo odpaloną folię zabezpieczającą. Proszę o info czym mogę przykleić ten styropian do papy i czy jest konieczność całkowitego opalenia folii zewnętrznej czy wręcz przeciwnie. Czy nadaje się do tego połączenia Styrobit K ? poza tym na styropian chcę przykleić icodren 10 i też nie wiem czym to zrobić.

Szanowny Panie Zbigniewie,
Opalona folia w rejonie zakładów podłużnych i poprzecznych na papie Fundament Szybki Profil SBS, zgrzanej na pionowe ściany fundamentowe nie stanowi żadnego zagrożenia dla trwałości papy czy też wykonanego zabezpieczenia hydroizolacyjnego - jest zwykłym zjawiskiem podczas aplikacji papy.
Styropian ekstrudowany mozna przykleić do ściany fundamentowej zabezpieczonej papą Fundament Szybki Profil SBS za pomocą klejów bitumicznych - klej Styrobit K jest odpowiednim klejem (proszę stosować się do zaleceń na etykiecie produktu). Można również stosować kleje mineralne do mocowania styropianu oraz klej poliuretanowy. Wszystkie ww. kleje służą tylko do montażowego sklejenia styropianu do ściany do czasu przysypania całego wykonanego zabezpieczenia fundamentów - później (już w gruncie) rola kleju jest zminimalizowana. Oczywiście opalanie folii na zewnętrznej stronie papy Fundament Szybki Profil SBS jest całkowicie zbędne i nie zalecane przez Icopal S.A.

Natomiast matę drenującą ICODREN 10 Szybki Drenaż SBS mocuje się za pomocą listwy montażowej tuż pod powierzchnią ziemi. Nie ma konieczności sklejania jej do ściany fundamentowej (w tym wypadku do styropianu ekstrudowanego). Na stronie internetowej www.fundament.icopal.pl jest zamieszczona szczegółowa instrukcja montażu maty drenującej. Zamocowanie mechaniczne maty drenującej można zrealizować za pomocą listwy drewnianej lub metalowej i kołków rozporowych nawiercanych w ścianę fundamentową w odległościach co ok 50 cm. Zamocowanie maty drenującej Icodren 10 Szybki Drenaż SBS ma na celu zapobiegnięcie ewentualnemu osunięciu się maty drenującej w dół wraz z osiadającym gruntem . Mogłoby to doprowadzić do częściowego zablokowania drożności maty drenującej w przyszłości.

Szanowni Państwo,
planujemy położenie Państwa gontów bitumicznych na dachu – obecnie pokryty jest płytkami eternitowymi.  Niezbędna będzie również wymiana deskowania na ok. 20-25% połaci dachu.
Wykonawca oświadczył, że w związku z wymianą deskowania niezbędne będzie pokrycie całego dachu płytami OSB i dopiero na nich układanie gontów, ponieważ nowe deski „pracując” mogłyby porozrywać gonty bitumiczne.
Czy takie rozwiązanie jest konieczne ?
Proszę o pilną odpowiedź. Leszek S.

Szanowny Panie Leszku,
Pana wykonawca ma częściowo rację - niestety w polskich warunkach nabycie wysezonowanej tarcicy na poszycie dachowe graniczy z cudem. Zazwyczaj w tartakach dostepne są deski jeszcze ociekające żywica, z dopiero co ściętych drzew. W rezultacie po ułożeniu desek na połaci dachowej zaczynają sie one powoli, ale zdecydowanie kurczyć. W rezultacie po 2-4 latach pomiędzy położonymi na styk deskami tworzą sie około 0,5 -0,8 mm szpary. To oczywiście będzie powodować pewne kłopoty z mocowaniem gontów. Nie wspomnę już o możliwości zwichrowania desek. Po ułożeniu niewysezonowanych desek na połaci i przybiciu na nie gontów musi sie Pan liczyć z możliwością pewnych uszkodzeń gontów po kilku latach. Pod gonty papowe warto połozyć warstwę papy asfaltowej, która wstepnie wyrówna podłoże. Można użyć papy np. P64.
Zastosowanie drogich płyt OSB na pewno jest rozwiązaniem poprawnym technicznie - osiągnie Pan bardzo równą powierzchnię, która nie bedzie podlegać zwichrowaniu i kurczeniu się.
W żadnym wypadku prosze nie przybijac gontów na płyty eternitowe!

Proszę o poradę. Stosowaliśmy Waszą papę termozgrzewalą do izolacji ścian piwnic w gruncie. Czy możemy tę papę zastosować na chudy beton do pomieszczeń piwnicznych wewnątrz budynku? Na papę damy styropian i warstwę posadzki. Monika

Szanowna Pani Moniko,
niestety nie wspomina Pani jaki rodzaj papy zgrzewalnej zostal przez Panią użyty do hydroizolacji części podziemnej budynku. Sprawa jest o tyle istotna, że niektóre z pap zgrzewalnych używa się do hydroizolacji dachów i części nadziemnych budynków, a inne wyłącznie do hydroizolacji części podziemnych. Są one w specjalny sposób przystosowane do stałego kontaktu z gruntem i wodą gruntową oraz w specjalny sposób przygotowane aby mogły przenosić naciski punktowe od różnego rodzaju obciążeń..
Domyślam się, że wykonaliście Państwo już izolację ścian piwnicznych papą zgrzewalną. Idealnie byłoby gdyby była to papa dedykowana wyłącznie do izolowania części podziemnych budynków o nazwie handlowej : Fundament Szybki Profil SBS. Taką papę również polecam Państwu do wykonania hydroizolacji podłogi w piwnicy . Jednakże zanim wykonacie Państwo nastepny krok, remontując swój dom zachęcam do szczegółowego zapoznania się z naszą stroną internetową : www.fundament.icopal.pl , na której to stronie proponujemy naszym Klientom rekomendowane rozwiązania zabezpieczenia części podziemnych budynków jednorodzinnych w różnych wariantach zastosowań, przy uwzględnieniu róznego poziomu wód gruntowych, różnego rodzaju gruntów, oraz specyficznej konstrukcji murów fundamentowych jak również w funkcji zastosowanego nmateriału termoizolacyjnego. Polecam podrozdział "Wybierz 1 z 64 rozwiązań Systemu". proszę zwrócić uwage na zastosowanie specjalnych mat drenujących Icodren 10 Szybki Drenaż SBS , które szczególnie sa przydatne w przypadku zabezpieczeń pudynków podpiwniczonych ponieważ obniżają lustro wody gruntowej wokół piwnicy a tym samym obniżają ryzyko zawilgacania ścian piwnic.
Przed ułożeniem papyFundament Szybki Profil na podłogę posadzki proszę nie zapomnieć o wcześniejszym dokładnym wyczyszczeniu podłogi (suchej) z kurzu a nastepnie zagruntowaniu jej środkiem gruntującym Siplast Primer Szybki Grunt SBS. Środek powinien całkowicie wyschnąć (wietrzenie pomieszczenia) aby nastepnie móc na podłoże zgrzewać papę. Bezpośrednio na papę można układać styropian odmiany EPS 100-038 o grubości najlepiej 8-10 cm a następnie wylewkę betonową (zbrojoną siatkami stalowymi przeciwskurczowo).

Witam, proszę o rozwiązanie techniczne izolacji termicznej i przeciwwilgociowej dla remontowanego budynku: stropodach płaski konstrukcja drewniana pokrycie z desek. Wymagana izolacja termiczna na deskach - styropian 16 cm izolacja papowa Pozdrawiam Marcin P.

Szanowny panie Marcinie,
w przypadku dachu, o który Pan pyta, zastosowanie termoizolacji ze styropianu na poszycie z desek od strony zewnętrznej nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Lepiej byłoby gdyby docieplenie wykonać pomiędzy krokwiami od strony wewnętrznej (np. za pomocą wełny) lub bezpośrednio na stropie (o ile jest to stropodach wentylowany).
Jednak jeśli sytuacja, o której Pan pisze, jest koniecznością to proponuję użyć płyt styropianowych twardych EPS 100-038 o żądanej grubości i mocować je wraz z papą do mocowania mechanicznego typu VIVADACH PM lub MEMBRANA PM  łącznikami mechanicznymi z dużymi podkładkami (średnica 8 cm) do poszycia z desek. Warunek jest taki aby poszycie z desek miało odpowiednią jakość (deski nie były zmurszałe) oraz aby ugięcia desek pomiędzy krokwiami nie były duże (maksymalny rozstaw krokwi ok 70 cm przy grubości desek 25 mm). W przeciwnym razie ruchy poszycia z desek na skutek pracującej konstrukcji drewnianej dachu (np. od obciązenia wiatrem czy śniegiem) będą powodować niszczenie (wyrywanie) łączników mechanicznych i niszczenie styropianu oraz papy w miejscu połączenia. Łącznik mechaniczny powinien być tak dobrany, aby jego długość uwzględniała wysokość styropianu oraz grubość deski + grubość papy podkładowej. Częścią gwintowaną łącznik  powinien przejść przez całą grubośc deski aby połączenie było maksymalnie wytrzymałe.
Proszę nie stosować łączników gwintowanych do blachy trapezowej! Papę podkładową należy zgrzać tylko na zakładach podłużnych, stosując dodatkowo paski zabezpieczające wzdłuż zgrzewów podłużnych i poprzecznych tak, aby nie doszło do zajęcia ogniem od palnika gazowego podłoża z desek.
Na papę podkładową zamocowaną mechanicznie wraz ze styropianem do podłoża z desek należy zgrzać papę wierzchniego krycia typu Szybki Profil SBS, np Extradach Top 5,2 Szybki Profil SBS. (Można równiez zastosować rozwiązanie jednowarstwowe do mocowania mechanicznego z wykorzystaniem pap typu MonoLight WM lub  MONODACH WM).
Icopal S.A. udziela Imiennej Gwarancji Jakości na układ hydroizolacyjny, rejestrowanej na stronie www.gwarancje.icopal.pl w terminie do 45 dni od daty nabycia pap. Konkretnie na papę VIVADACH PM + Extradach Top 5,2 Szybki Profil SBS Icopal udziela 15 lat pisemnej gwarancji. Dodatkowo zalecamy pokrycie z tejże papy zabezpieczyć lakierem aluminiowym Silver Primer Szybki Lakier SBS - dodatkowo zyskuje Pan ponad 70 % odbicie niszczących i starzejących papę promieni UV od powierzchni dachu, przez co uzyskuję się zwiększoną o ponad 50% trwałość i żywotność  papy,  a ponadto dach obniża swoją temperaturę, zwiększając komfort pracy i przebywania ludzi oraz obnizając zapotrzebowanie na pracę klimatyzacji w okresie letnim .

Proszę dodatkowo o zapoznanie sie z rysunkami technicznymi dostępnymi na stronie www.icopal.pl w dziale poświęconym Projektantom (Edytor gotowych rozwiązań) - rozwiązanie 13421 oraz 13422 (Rozwiązania bez docieplenia).

Szanowny Panie Grzegorzu,
obejrzałem film instruktażowy i chciałbym zastosować w moim budowanym domu system Icopal.
Mój budynek jest niepodpiwniczony. Ławy zostały zalane w grudniu na gruncie nieprzepuszczalnym (gliny). Działka znajduje się na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych, przede wszystkim wiosną. W poniedziałek chę przystąpić do budowania ścian fundamentowych. Niestety w chwili obecnej ławy znajdują się pod 5-10 cm warstwą wody. Chcę odpompować tę wodę i przystąpić do izolowania ław i budowania ścian fundamentowych.
Wybrałem technologię taką właśnie, jaka została przedstawiona na filmie instruktażowym.
Mam w związku z tym 2 pytania
1. Kiedy po odpompowaniu wody mogę przystapić do kładzenia papy na ławy? (Czy zaraz po odpompowaniu i zagruntowaniu? I czy w ogóle można gruntować mokre ławy?)
2. Czy potrzebny mi drenaż? Ściany fundamentowe będą miały 120 cm wysokości.
Serdecznie dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam,
Paweł

Szanowny Panie Pawle
na wstępie dziękuję za zainteresowanie naszym Systemem Bezpieczny Fundament Icopal. Bardzo nam miło, że darzy nas Pan zaufaniem.
Odpowiadając na Pana pytania:
Ad1. rzeczywiście, obecny stan ław fundamentowych absolutnie wyklucza rozpoczęcie prac. Zdecydowanie należy odpompować wodę gruntową z wykopu - odniesie to skutek na dłuższą metę jedynie wówczas gdy poziom wody w gruncie obniży się samoczynnie, w przeciwnym razie konieczne by było ustawiczne odpompowywanie wody z wykopu. Zatem proponuję się wstrzymać jeszcze kilka tygodni. Po opadnięciu lustra wody ławę należy oczyścić z naniesionego iłu i innych zanieczyszczeń i zamieść na sucho. Powierzchnia ławy przed przystąpieniem do gruntowania może być wilgotna ale nie może być mokra. Jeżeli na powierzchni ławy będzie wyczuwalna woda to środek gruntujący nie wniknie w pory betonu tylko rozleje się po powierzchni, nie wnikając w strukturę betonu. Najlepiej gdyby woda opadła a ławy fundamentowe przez kilka dni przeschły na słońcu , tak aby ich górna powierzchnia była sucha.
Po zagruntowaniu powierzchniowym ław za pomocą środka Siplast Primer Szybki Grunt SBS należy zgrzać do górnej płaszczyzny ław na całości powierzchni papę Fundament Szybki Profil SBS.

Ad2. W Pana wypadku drenaż jest konieczny aby w tych porach roku, w których wody jest nadmiar odprowadzić ją z dala od fundamentów. Wprawdzie posiada Pan dom bez podpiwniczenia ale glina , na której posadowiony jest Pana budynek jest gruntem, który zwiększa swoją nośność w przypadku gdy jest suchy (sucha glina jest twarda) a zmniejsza gdy jest mokra (nawodniona glina ma złą nośność). W związku z tym należy dążyć do stanu, w którym grunt (glina) będzie możliwie sucha i pozbawiona wody gruntowej (lustro wody będzie poniżej poziomu posadowienia ław fundamentowych). Zatem proponuję wykonać drenaż opaskowy budynku z wykorzystaniem maty drenującej Icodren 10 Szybki drenaż SBS oraz rur drenarskich. Woda powinna zostać odprowadzona do odbiorników zewnętrznych w postaci rowów, cieków wodnych, stawów lub studzienek chłonnych.
Życzę powodzenia w realizowaniu Pańskich planów.